Kas jāzina makšķerniekam

Zemūdens medībām nepieciešamais inventārs

Zemūdens medībām nepieciešamais inventārs

Latvijas Zemūdens sporta federācija aicina – iepazīsti zemūdens medību nianses tagad, lai nākamajā sezonā esi gatavs šo sporta veidu izmēģināt! Īsā ciklā par zemūdens medībām skaidrojam svarīgāko. Šoreiz – par to, kāds inventārs nepieciešams zemūdens medniekam.

Zemūdens medībās, tāpat kā citu zivju ieguves veidu cienītājiem, inventārs var būt sākot no paša vienkāršākā un beidzot ar tehnoloģiskiem brīnumiem, kas tiek gatavoti tieši konkrētajam cilvēkam. Viss atkarīgs no maciņa biezuma, kā arī no pieredzes, kas dod sapratni par efektīvu inventāra izmantošanu. Ja makšķerēt var ar parastu lazdas kātu, auklu, āķīti un pļavā atrastu putna spalvu pludiņa vietā, un citā gadījumā izmantot modernākos makšķeru kātus vairāku tūkstošu eiro vērtībā, tad par zemūdens medību inventāru var teikt tieši to pašu.

Zemūdens medībām paredzēto inventāru varētu iedalīt vairākās nosacītās grupās, piemēram, obligātais minimālais komplekts un komforta komplekts.

Obligātajā minimālajā komplektā jābūt: brillēm, elpošanas caurulītei, pleznām, bojai un harpūnšautenei.

Briļļu galvenais uzdevums nodrošināt acu aizsardzību un redzamību zem ūdens. Lai gan var iegādāties brilles, kuras izgatavotas no plastmasas (bieži bērni tādas izmanto), tomēr rekomendētu izmantot brilles ar rūdītu stiklu. Arī elpošanas caurulītes tiek izgatavotas no dažādiem materiāliem, bet, ņemot vērā tās galveno uzdevumu – ļaut elpot, kad galva nedaudz iegremdēta ūdenī, tad sākumā pilnībā pietiks ar pašu vienkāršāko.

Pleznas, iespējams, jau varētu uzskatīt par komforta inventāru, jo peldēt un vērot zemūdens pasauli var arī bez pleznām, tomēr pleznas ievērojami atvieglo peldēšanu straumē, pārvarot lielākus attālumus, kā arī nirstot. Pleznas tiek izgatavotas no dažādiem materiāliem un ar dažādiem garumiem. Ņemot vērā peldēšanas vietas apstākļus un paša peldētāja profesionalitāti attiecīgi tiek izvēlas pleznas. Bieži vien iesācēji sākumā izmanto daivingam paredzētās pleznas, kas pilnībā der, lai peldētu seklākās un ar zālēm aizaugušās vietās. Ar laiku gan nākas saprast, ka daudz ērtāk un labāk ir peldēt ar speciāli zemūdens medībām paredzētām pleznām, kuras lētākajos variantos izgatavo no plastmasas, bet dārgākiem modeļiem – no karbona.

Bojas nepieciešamību nosaka gan normatīvie akti, gan paša zemūdens mednieka drošības un komforta apsvērumi, pildot funkciju "esi redzams". Raugoties no normatīvo aktu prasībām, varam iegādāties vienkāršu piepūšamu boju, kas atgādina garenu balonu jeb banānu. Tāda boja pilnībā pilda savas funkcijas atbilstoši normatīvo aktu prasībām. Ja nedaudz jau ielūkojamies komforta komplektācijā, tad varam izmantot tādu boju, kuru sauc arī par plostu. Tā atgādina mazu laiviņu, kurā var novietot dažādas līdzi ņemamās mantas, kā arī nepieciešamības gadījumā uzgulties uz tās ar krūtīm un peldēt garāku gabalu.

Zemūdens medības bez paša galvenā rīka – harpūnšautenes, nav iedomājamas. Harpūnšautenes mēdz būt pneimatiskie ieroči un arbaleti. Latvijas apstākļiem vairāk rekomendējami pneimatiskie ieroči, vidēji 40-60 cm gari. Daudz garākus ieročus pie mūsu aizaugušajiem ūdeņiem būs grūti ekspluatēt.

Komforta komplektā iekļausim: visu iepriekš minēto, kā arī hidrotērpu, zeķes, cimdus, svaru jostu, nazi, lukturi un zemūdens datoru (pulksteni).

Par hidrotērpa, zeķu un naža esamību kā obligātu varētu diskutēt, jo teorētiski bez šīm zemūdens mednieka inventāra sastāvdaļām varētu iztikt. Praktiskie apsvērumi tomēr liek uzskatīt, ka gan hidrotērps, gan nazis ir nepieciešami zemūdens mednieka aksesuāri. Ja vasarā pat viskarstākajā dienā mēģināsiet peldēt ilgāk par pusstundu (šeit jāsaprot, ka zemūdens medībās peldēšana ir mierīgāka, ar salīdzinoši minimālām kustībām, atšķirībā no tā kā to dara sportisti peldētāji, ar aktīvu un nepārtrauktu roku un kāju vēzēšanu), tad sapratīsiet, ka esat ne tikai nosalis, bet pat pārsalis. Hidrotērpa, zeķu un cimdu galvenā funkcija ir aizsargāt ķermeni pret pazeminātu temperatūru un dažādiem priekšmetiem ūdenī, piemēram, niedrēm, koku zariem, u.c. Papildus tam hidrotērps darbojas kā sava veida glābšanas veste, jo ir veidots no uzputotas gumijas, kura ūdenī peld un negrimst, attiecīgi spēj noturēt virs ūdens pat smagākos cilvēkus. Lai varētu ienirt ar hidrotērpu, nepieciešama svaru josta. Sākotnējo svaru apjoma izvēli vajadzētu veikt kopā ar pieredzējušiem nirējiem, kuri izstāstīs šī procesa nianses un palīdzēs atsvaroties, lai nebūtu tā, ka uzliekot par maz svara nebūs iespējams ienirt, bet – uzliekot par daudz, grimsiet.

Normatīvie akti neparedz nazi kā obligātu zemūdens mednieka ekipējuma sastāvdaļu, tomēr tā esamība būtu vēlama katram zemūdens medniekam. Iespējams, tas jums nebūs noderīgs simts zemūdens medībās, bet simtu pirmajā glābs jūsu dzīvību. Nazis galvenokārt kalpo tam, lai, iepinoties nelegāli izliktos tīklos, varētu no tiem atbrīvotos, kā arī lai sagrieztu vecās ūdenī aprautās auklas. Otrs iemesls naža nepieciešamībai ir vajadzība šad un tad no ūdens augu saknēm izgriezt iestrēgušo harpūnu. 

Mūsu ūdeņos praktiski 4-5 metru dziļumā (ar retiem izņēmumiem) ir diezgan tumšs jau dienā, nerunājot nemaz par nakti, kad vienīgais gaismas avots zem ūdens ir lukturis. Attiecīgi, ja plānojat peldēt lielākos dziļumos vai diennakts tumšajā laikā, tad zemūdens mednieka ekipējumā ir jābūt speciāli ūdenim paredzētam lukturim.

Zemūdens mednieka ekipējumā var būt zemūdens dators (pulkstenis). Šāds dators funkcionāli tiešā veidā nav nepieciešams pašam zemūdens medību procesam, tomēr tas ļauj sekot līdzi niršanas dziļumam un ilgumam, ūdens temperatūrai un faktiski uz šo datu pamata iespējams sekot līdzi savu spēju attīstībai un izaugsmei.

Izmaksas

Ja runājam par aprīkojuma izmaksām, tad cenas, kā jau visur, nosaka kvalitāte un zīmols. Obligāto komplektu zemāko cenu kategorijā varētu iegādāties 100 līdz 300 eiro robežās, bet, iegādājoties komforta komplektu, veikalā varat atstāt no vairākiem simtiem līdz pat vairākiem tūkstošiem eiro. Tomēr, ņemot vērā, ka zemūdens mednieka inventāra nolietošanās notiek pakāpeniski un aprīkojumu var lietot vairākus gadus (saudzīgi lietojot un regulāri kopjot tas varētu kalpot arī 10 gadus), tad šis zivju pašpatēriņa iegūšanas veids ir daudz lētāks par makšķerēšanu.

Izvēloties zemūdens medību aprīkojumu, lūdzat profesionāļu palīdzību, lai izvēlētos zemūdens medību apstākļiem labāko un budžetam atbilstošāko aprīkojumu.

P O T C P S S
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Jaunākie notikumi

Citi notikumi: 03.06.2024 - 07.06.2024 Usmas makšķerēšanas piedzīvojums I

Makšķerēšanas notikumi: 01.06.2024 - 01.06.2024 Makšķerēšanas meistarklases

Liegumi: 01.01.2024 - 31.12.2024 Lašu un taimiņu ieguves liegums iekšējos ūdeņos