Kas jāzina makšķerniekam

Platspīļu vēzis Astacus astacus L.

Lielākais no Latvijā sastopamajiem vēžiem. Tēviņi 14-20 cm gari, mātītes – 10-16 cm garas. Galvkrūtis sedz viengabalaina, zaļgani brūna čaula jeb krūšbruņas. Vēders garš. Spīles masīvas, nekustīgā pirksta mala zobaina. Tāpat kā citi Latvijā sastopamie vēži, augot regulāri maina čaulu: pirmajā gadā – līdz 8 reizes, sākot no trešā-ceturtā dzīves gada – 2 reizes. Jauna čaula izveidojas apmēram pusotras nedēļas laikā, tādēļ pēc vecās čaulas nomešanas šo laiku vēzis ir neaizsargāts un pavada alā. Avots: Latvijasdaba.lv

Menca Gadus morhua callarias (L.)

Ķermenis vārpstveida, galva liela. Augšžoklis garāks par apakšžokli, uz kura atrodas labi attīstīts tausteklis. Acis mazas. Trīs viena no otras pilnīgi atdalītas muguras spuras un divas anālās spuras. Astes spura gandrīz taisna. Sānu līnija gaiša, puslokā izliecas virs krūšu spuras. Mugura un galvas augšdaļa no zaļganpelēkas līdz olīvzaļai ar daudziem tumšiem plankumiem. Sāni gaišāki, vēders balts vai netīri balts. Avots: Latvijasdaba.lv

Zutis Anguilla anguilla (L.)

Čūskveida ķermenis, sastopams upēs un ezeros. Nārstot dodas uz Atlantijas okeānu, Sargasu jūru, vēlāk atgriežas iekšējos ūdeņos.  Izteikti aktīvs nakts laikā, makšķernieku lomos sastopams reti.

Vēdzele

Mencu dzimtas suga, kas sastopama saldūdeņos, retāk jūras piekrastē upju grīvu apvidos. Vērtīga zivju suga, makšķernieku lomos atbilstošā sezonā sastopama gana bieži, bet šīs vēdzeļu makšķerēšanai nepieciešams tam īpaši piemērots makšķerēšanas veids.

Lasis

Lasis ir plēsīga, aktīva dzīvesveida zivs. Laši nedzīvo baros, bet pa vienam. Tā ir pelaģiska zivs, tas nozīmē, ka tā visu laiku peld ūdenī un nedzīvo grunts slānī. Lasis ir nozīmīgs rūpnieciskās zvejas objekts, tāpēc daudzviet populāciju uzturēšanas un atjaunošanas nolūkā tiek mākslīgi pavairots zivju audzētavās, un izšķīlušies mazuļi tiek izlaisti upēs.

Akmeņgrauzis

Neliela zivtiņa, kurai patīk tumsa un vientulība.

Asaris

Ķermenis samērā augsts, no sāniem saplacināts. Mute ar sīkiem zobiem, vērsta uz priekšu. Mugura zaļganbrūna, sāni zaļgandzelteni, vēders dzeltenīgs vai balts. Uz sāniem 5-9 tumšas šķērssvītras. Pirmās muguras spuras galā melns plankums. Vēdera spuras, anālā spura un astes spura sarkana vai oranža.

P O T C P S S
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Jaunākie notikumi

Liegumi: 01.01.2024 - 31.12.2024 Lašu un taimiņu ieguves liegums iekšējos ūdeņos